Amerika – Generalni sekretar Ujedinjenih naroda kaže da smrtne kazne za terorizam često izriču specijalni sudovi nakon nepravednih sudskih procesa.
Glavni tajnik Ujedinjenih naroda Ban Ki-moon povodom Svjetskog dana borbe protiv smrtne kazne rekao je da smrtne kazne za terorizam često nakon nepravednih sudskih procesa izriču specijalni sudovi koji ne poštuju ljudska prava i vladavinu prava, prenosi Tanjug agenciju AP.
Iako 65 zemalja i dalje primjenjuje smrtnu kaznu za prijestupe vezane za terorizam, iskustvo pokazuje da pogubljenje navodnih terorista u većini slučajeva potiče propagandu njihovih pokreta koji pogubljene vide kao mučenike, rekao je Ban.
“Smrtna kazna je okrutna i nehumana praksa. Njoj nema mjesta u 21. stoljeću”, istaknuo je prvi čovek svjetske organizacije.
Ban je rekao i “da bi antiterorističke mjere, kao i sve sigurnosne operacije, bile legitimne i efikasne, moraju biti ukorijenjene u poštovanju ljudskih prava i vladavine prava”.
Kriminalizacija sloboda kroz antiterorističke mjere
Ban je, također, upozorio zemlje članice da ne kriminaliziraju slobodu izražavanja kroz nejasne antiterorističke mjere.
“Budimo jasni: sudjelovanje u mirnim prosvjedima i kritiziranje vlade – bilo privatno, bilo na interentu ili u medijima – nisu ni zločini ni teroristička djela. Prijetnja smrtnom kaznom ili njezina primjena u takvim slučajevima predstavlja grubo kršenje ljudskih prava”, zaključio je Ban.
Generalna skupština UN-a više puta je pozvala zemlje članice da ograniče upotrebu smrtne kazne, ali su, kako navode eksperti UN-a, neke zemlje umjesto toga uvele ili proširile djelokrug smrtne kazne za prijestupe vezane za terorizam.
Pritom 15 zemalja pogubljuje osuđene teroriste u poslednjih 10 godina, podsjeća američka agencija.
Izvor: Agencije