Aerodrom u egipatskom ljetovalištu već duže vrijeme bilježi brojne propuste u sigurnosti, otkrili su aerodromski službenici.
Aerodrom egipatskog ljetovališta Sharm el-Sheikh, sa kojeg je poletio avion ruske kompanije “Kogalimavija” prije nego što se srušio iznad Sinaja i odnio u smrt 224 osobe, već duže vrijeme bilježi brojne propuste u sigurnosti, otkrili su službenici tog aerodroma.
Sigurnost na tom aerodromu, kao i drugima u Egiptu, postala je glavni izvor zabrinutosti u vrijeme dok se istražuju uzroci pada ruskog Airbusa 321.
Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija navode da je vjerovatni uzrok pada aviona podmetnuta bomba, a Rusija je obustavila letove iz Egipta dok sigurnost na aerodromima u toj zemlji ne bude povećana.
Sedam zvaničnika zaduženih za sigurnost na aerodromu u Sharm el-Sheikhu, od kojih neki rade tu više od deset godina, ukazali su agenciji AP na brojne propuste, pa je tako u izvještaju upućenom njihovim šefovima upozoreno da ne radi glavni skener za prtljag, ali on nije kasnije bio zamijenjen novim, prenosi Tanjug.
Britanci uveli dodatne provjere
Jedan od zvaničnika zaduženih za sigurnost aviona je također ukazao na to da loše plaćeni policajci, koji rade na rendgenu za pregled prtljaga, uzimaju mito.
“Ne mogu da vam kažem koliko sam puta otkrio torbe pune droge ili oružja koje su ti policajci ‘previdjeli’ u zamjenu za deset eura ili slično”, istakao je taj zvaničnik.
Glasnogovornik egipatskog Ministarstva zrakoplovstva Mohamed Rahma je odbacio optužbe o lošoj sigurnosti na aerodromu, rekavši: “Sharm el-Sheikh je jedan od najsigurnijih aerodroma u svijetu”.
Egipatski predsjednik Abdel Fattah al-Sisi je izjavio da su britanske vlasti prije deset mjeseci poslale tim stručnjaka da ocijene sigurnost na aerodromu i da su oni bili zadovoljni rezultatima.
Britanski ministar saobraćaja Patrick McLoughlin, međutim, u petak je ukazao da kontrola prtljaga nije bila dovoljna i kazao kako su britanske vlasti uvele dodatne provjere na svojim letovima “zato što nismo bili u potpunosti zadovoljni time kako je vršena kontrola”.
Izvor: Al Jazeera