Libijska vojska je saopštila da je preuzela kontrolu nad Međunarodnim aerodromom u Tripoliju koji je bio pod okupacijom nelegitimnih militantnih snaga koje sa istoka Libije predvođenih Khaligom Haftarom.
Vijest o oslobađanju tripolijskog aerodroma saopštio je pukovnik Muhammed Kununu, glasnogovornik Libijske vojske odane međunarodno priznatoj Vladi nacionalnog jedinstva Libije.
On je u pismenom saopštenju naveo da su Haftarovi militanti pobjegli u pravcu regije Qasr bin Ghashir, ali da ih Libijska vojska i dalje prati.
Ranije je Libijska vojska saopštila da je pokrenula operaciju oslobađanja strateški važnog aerodroma u Tripoliju.
Riječ je o aerodromu koji se nalazi 27 kilometara južno od centra Tripolija i kojeg su Italijani izgradili 1934. godine. Prvobitno je napravljen kao vojna baza “Regia Aeronautica“, da bi 1938. godine bio proširen i preimenovan u “Tripoli-Castel Benito“.
Međunarodni aerodrom u Tripoliju zatvoren je za letove rezolucijom Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija iz marta 2011. godine kojom je uvedena zabranila letova u libijskom vazdušnom prostoru. Krajem te godine aerodrom je ponovo proradio, ali je ponovo zatvoren 2014. godine i svi letovi su preusmjereni na vojni aerodrom Mitiga.
Izvor: trt.net.tr