Amerika – Prema podacima proizvođača borbenih lovaca, kompanije Lockheed Martin, svaki dan korištenja aviona F-22 raptor košta američke porezne obveznike 140 miliona dolara.
U američku vojnu bazu Spangdahlem u Njemačkoj sletjela su četiri lovca F-22 Ratne avijacije SAD-a.
Oni će do sredine septembra učestvovati u zajedničkim vojnim manevrima sa saveznicima NATO-a, navodi njemački kanal N-TV, kako prenosi Srna.
“Dislociranje lovaca pokazuje našu odlučnost i zainteresiranost za sigurnost u Evropi”, ističe general savezničkog avio zapovjedništva Frank Gorenc.
Avioni u u Poljskoj
Odluku da u Njemačku razmjesti tri lovca F-22 raptor” Pentagon je donio s ciljem “zastrašivanja Rusije”, navodi njemački kanal.
Imajući u vidu skupo tehničko održavanje i popravke, za svaki F-22 vlada SAD-a će, prema procjenama stručnjaka, morati platiti 350 miliona dolara.
Dva američka borbena aviona F-22 stigla su u Poljsku u ponedjeljak, radi jednodnevne radne posjete, saopćila je poljska vojska, u okviru napora Washingtona da pruži uvjeravanja saveznicima koji se osjećaju nesigurno zbog ruskih akcija u Ukrajini.
Posjeta je dio prvog razmještaja u historiji borbenih aviona F-22 u Evropi, u okviru koga će na četiri borbena aviona biti obučavani pripadnici savezničkih snaga sredinom septembra.
Četiri aviona stigla su u zračnu bazu Spangdahlem u Njemačkoj u petak, prenosi Fena.
„SAD izvodi izviđačke letove na avionima ovog tipa sa savezničkog aerodroma“, izjavio je Reutersu glasnogovornik poljske vojske Artur Golawski.
Avioni su sletjeli u zračnu bazu u Lasku, u centralnoj Poljskoj.
Novo iskustvo na terenu
Ranije je načelnik Američke avijacije, general Mark Welsh James, izjavio da će slanje F-22 u Evropu omogućiti američkim snagama da se obučavaju s NATO partnerima širom Evrope, testirajući sposobnost aviona da komuniciraju i zajednički učestvuju u borbi s Eurofighterom i drugim naprednim borbenim avionima.
James je kazao da će razmještaj također pružiti pilotima F-22 novo iskustvo na evropskom terenu.
Američka avijacija ranije je slala borbene avione u Japan i Južnu Koreju, ali ne i u Evropu.
“Nevidljivi” taktički borbeni avion stvorili su Lockheed i Boeing Co kao borbeni avion, ali se također može koristiti za kopnene napade, elektronsko ratovanje i praćenje signala.
Avioni su zvanično ušli u službu u decembru 2005. godine, dok je posljednji F-22 predan avijaciji 2012. godine.
Izvor: Agencije