
Rusija – Lider zajednice krimskih Tatara, Mustafa Džemilev, izjavio je da Ukrajina namjerava oformiti vojnu jedinicu regrutujući vojnike iz muslimanskih nacionalnih manjina, koja će biti zadužena za borbe sa pro-ruskim pobunjenicima na granici sa Krimom.
U izlaganju na Svjetskom kongresu krimskih Tatara održanom tokom vikenda u Ankari, Mustafa Džemilev je kazao kako je u pripremi formiranje novog bataljona sačinjenog od krimskih i kazanskih Tatara, Uzbeka, Čečena, Azera, meshetskih Turaka i drugih muslimanskih nacionalnih manjina. Njihov zadatak će biti nadzor nad uvozom i izvozom u regiji Kerson, na granici sa Krimom, po zaduženju ukrajinskog Ministarstva odbrane.
Krimski Tatari, turkijska autohtona etnička grupa sa ostva na sjevernom kraju Crnog mora, žestoko se protivila ruskoj aneksiji poluostrva koje je doskora pripadalo Ukrajini.
Rusija je u martu 2014. godine, nakon referenduma ove autonomne pokrajine, izvršila aneksiju poluostrva Krim, većinski naseljenog ruskom populacijom, koja je proglasila nezavisnost od Ukrajine.
Aneksija Krima “ne može se prihvatiti ni u kojem slučaju ni okolnostima. Moraju se poduzeti sve potrebne mjere kako bi se vratio teritorijalni integritet Ukrajine,” zajednički je stav učesnika Kongresa.
Na Svjetskom kongresu krimskih Tatara prisustvovali su predstavnici 184 nevladine organizacije krimskih tatara, iz 12 zemalja, iako nekima od njih ruska istražna komisija nije dozvolila najavljeno putovanje u Ankaru.
Radio “Slobodna Evropa” prenosi da je zabrana napuštanja Krima izrečena i predsjedavajućem Centralne izborne komisije Medžlisa krimskih Tatara – Zairu Smedlajevu i njegovom zamjeniku Narimanu Dželalu.
“Ruske vlasti vrše pritisak na nas i ne dozvoljavaju nam da napustimo Krim; ipak, mi ne želimo biti odsječeni od Svjetskog kogresa, zato smo napravili snimak planiranog obraćanja,” kazao je Smedlajev putem Facebooka, prije početka Kongresa.
Mustafa Džemilev i predsjedavajući tatarskog Medžlisa – Refat Čubarov, kojima su ruske vlasti zabranile ulazak na Krim u narednih pet godina, prilikom boravka u Ankari su se sastali sa turskim predsjednik Recep Tayyip Erdoganom.
Izražavajući željenje zbog anekcije Krima, predsjednik Erdogan je kazao: “Nažalost, tokom cijele historije, pravo krimskih Tatara da žive u miru i dostojanstvu, u njihovoj domovini, ugrožavano je kolektivnim deportacijama i ugnjetavanjem.”
“U današnje vrijeme smo svjedoci nelegalne aneksije Krima i drugih nemilih događaja,” rekao je Turske predsjednik.
Krimske Tatare je 1944. godine iz njihove domovine protjerao sovjetski lider Josif Visarionovič Staljin, optuživši ih da sarađuju sa nacističkom Njemačkom protiv Sovjetskog Saveza. Raseljeni su u dijelove centralne Azije i Kavkaza. Velika zajednica krimskih Tatara naselila se u Turskoj, bježeći pred progonima Sovjeta.
Raspadom Sovjetskog Saveza, početkom 1990-tih godine, krimski Tatari su se u skupinama vraćali u svoju domovinu. Danas ih oko 300 hiljada živi na poluostrvu, što je oko 12 posto ukupne populacije na Krimu.
(TRT)