Šam, Amerika, Rusija – Ukoliko SAD ostvare cilj i sirijski režim padne, a Rusija spase svog saveznika Asada, počinje akcija uništavanja Islamske države, piše „Večernji list“.
Kako navode, sprečavanjem da Asadova vojska pretrpi poraz bilo bi sprečeno i da na vlast u Siriji dođu militanti Islamske države i radikalni pobunjenici povezani sa Al Kaidom.
Iako se već duže vreme nagađa da su dva najveća Asadova saveznika, Rusija i Iran, promili politiku prema Siriji i okrenula mu leđa jer pod svaku cenu žele zaustaviti rat i širenje Islamske države, nemački tabloid „Bild“ objavio je priču da je i Zapad napravio veliki zaokret u politici prema Siriji.
List navodi kako su se Rusija i SAD već dogovorili o zajedničkoj borbi protiv ID-a, kao i o nužnom Asadovom odlasku, koji bi, po svemu sudeći, do kraja godine trebalo da napusti Siriju.
Kako se ističe, on bi tada sa porodicom i visokim saradnicima otišao u Rusiju gde bi dobio politički azil.
Asad je nedavno najavio skoro obraćanje javnosti u kojem će izneti svoj stav o budućnosti Sirije, što mnogi analitičari na Bliskom istoku smatraju najavom njegovog odstupanja s mesta predsednika Sirije.
Sve je izvesnije da su SAD i Rusija postigli načelni dogovor o preduzimanju svih mera, uključujući i odlazak Asada, kako bi se do kraja ove godine pronašlo mirno rešenje za rat u Siriji, navodi se u tekstu.
To je jedini način da se poraze teroristi takozvane Islamske države, smatra libanski novinar i politički analitičar Hičam Alajvan, ističući kako ID svaki dan sve više jača uprskos napadima koalicije.
Prema njegovim rečima, zbog toga su SAD primorane da se oslone na Rusiju i uključe je u borbu protiv Islamske države.
Rusija je to prihvatila jer pobeda ID-a u Siriji predstavlja veliku pretnju za Kremlj s obzirom na to da je velik broj pripadnika radikalnih islamista iz Ruske Federacije.
„Prema informacijama kojima raspolažemo, između Rusije i SAD već je postignut međunarodni dogovor da je Siriji potrebna prelazna vlada u kojoj bi sudelovali svi osim ID-a“, napomenuo je Hičam.
On dodaje kako će se, nakon odlaska Asada s vlasti, organizovati izbori pod međunarodnom kontrolom, s čime se složio i Iran, glavni Asadov saveznik.
Oružje i stručnjaci koje je Rusija nedavno poslala sirijskoj vojsci nisu poslani za čuvanje režima, već isključivo za ojačanje sirijske vojske u borbi protiv Islamske države jer bi njen poraz bio bi koban za čitavu regiju, uveren je Alajvan.
S druge strane, iranski novinar Hakam Amhaz veruje u opstanak Asada na vlasti i tvrdi kako su sve te teorije koje iznose zapadni mediji samo nagađanja i laž.
„Iran i Rusija nikada neće okrenuti leđa Asadu, štaviše svedoci smo u zadnje vreme slanju naoružanja i ruske vojske u Siriju, a to ima dva cilja. Prvi je borba protiv terorističkog ID-a, a drugi čuvanje leđa savezniku Asadu koji je jedini iskren u borbi protiv terorista“, ocenjuje Hakam, ističući kako Iran nikada do sada nije izdao svog saveznika i sigurno neće ni sad.
Arapski mediji tvrde da je Rusija ipak okrenula leđa sirijskom predsedniku, što dokazuje i odlazak u Moskvu izaslanstva na čelu s Kaledom Kojom, predsednikom Sirijskog nacionalnog veća, to jest političkim liderom pobunjenika koji se sastao s visokim ruskim zvaničnicima, među kojima i s ministrom inostranih poslova Rusije Sergejem Lavrovim.
Na tom sastanku postignut je dogovor o imenovanju novog šefa sirijskih obaveštajnih službi, što je jedna od ključnih funkcija o kojima zavisi opstanak Asadove vlade.
Džon Keri i Sergej Lavrov složili su se da to mesto zauzme neutralan čovek, penzionisani general Mustafa Tlas, bivši ministar obrane i vojni zapovednik oružanih snaga Sirije, iz redova sunitske većine, koji će posle zauzeti i funkciju predsednika prijelazne vlade.
Poznato je da se početkom građanskog rata u Siriji Tlas nije slagao s Asadom, ali nije prihvatio nijednu od ideologija islamističkih pobunjenika, pa je odlučio da živi u Francuskoj.
(b92.net)