AJB u Gazi: Palestinci o pritiscima vojske

0
150

Palestina – Od kada su sukobi eskalirali, prošle jeseni, ubijeno je više od 200 Palestinaca i 30 Izraelaca.

Nakon eskalacije sukoba između Izraelaca i Palestinaca prošle jeseni, mnogi Palestinci tvrde da su izloženi dodatnom pritisku i diskriminaciji izraelske vojske, policije i državnog sistema.

Slike napada pojedinih Palestinaca na Izraelce i žestokog odgovora izraelske vojske i policije obišle su svijet. Kao i slike palestinskih protesta. Neki to vide kao još jednu intifadu, odnosno ustanak Palestinaca, a mnogi Palestinci i kao izgovor Izraelu za diskriminaciju.

ad

Znak za uzbunu ne prolazi, jer sukobi dvije strane mogu izbiti svakog trenutka. To je na ulazu u stari grad Jerusalem potvrdila i mlada Palestinka Yasmin Jaber, ali dodaje da se ona i njeni sunarodnici zato suočavaju s diskriminacijom.

Kolektivna kazna

“Sestra i ja smo sjedile ovdje, jele, razgovarale o školi, i sve je bilo u redu.Telefon joj je zazvonio i počela je preturati po torbi da ga nađe. Tada se na njenom čelu vidjela crvena tačka snajpera iz pravca Damaske kapije. Vojnici su uperili oružje. Tražili su nam da ustanemo, odložimo stvari i pretražili da vide da nemamo oružje”, priča Yasmin Jaber.

U jednom parku srećemo Muhameda Elayana, čovjeka kome je izraelska vojska ubila sina, uz tvrdnju da počinio napad, pri čemu je stradalo nekoliko osoba. Kaže nam da tijelo sina nije dobio, a da mu je nakon svega srušena i kuća.

“Izrael je odlučio da se ruše kuće napadača. Srušili su nam kuću, i to je kolektivna kazna, koju zabranjuje međunarodno pravo. Pisali smo izraelskom Vrhovnom sudu. Ako je moj sin počinio te napade, on je dobio svoju kaznu, ali zašto se kažnjavaju porodica i zajednica?”, pita Muhamed Elayan.

I dok Izrael ovo naziva valom palestinskog terora, od Palestinaca se u prvom redu može čuti kako mladi nemaju budućnost, ali ni svoju državu. Analitičar i aktivista za ljudska prava Esam Arury kaže da kolektivna kazna samo pogoršava odnose.

Presude bez suđenja

“Kolektivna kazna nije novost za Izrael. To je njihova stara politika, koja varira. Međutim, to je eskaliralo kroz razne odluke, uključujući rušenje kuća onih koji su navodno umiješani u napade na Izrael. Kuće se ruše bez suđenja, bez bilo kakvih presuda optuženima, i svi koji su optuženi su možda nevini, ali Izrael ne primenjuje to”, tvrdi Arury.

“Od kada su sukobi eskalirali, prošle jeseni, ubijeno je više od 200 Palestinaca i 30 Izraelaca. Kao jedan od glavnih uzroka vidi se status džamije Al-Aksa u Jerusalimu, trećeg najsvetijeg mesta za muslimane, ali i značajnog mesta za Jevreje. Čak je i sama džamija bila mesto sukoba policije i vernika, dok raste strah Palestinaca da bi im u bliskoj budućnosti bio potpuno onemogućen pristup Al-Aksi“, iz okupiranog istočnog Jeruzalema izvještava reporter Al Jazeere Stefan Goranović.

Izvor: Al Jazeera



Islam PRESS pratite putem Facebook | Twitter | Android| iPhone

Stavovi iznešeni u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.
Komentari su vlastita mišljenja autora i redakcija zadržava pravo brisanja vulgarnih i uvredljivih komentara.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.